تبلیغات
کتابخانه عمومی دالکی

کتابخانه عمومی دالکی
كتاب معلمی است كه بدون عصا و تازیانه ما را تربیت می كند.  
قالب وبلاگ

روایات امام حسن(ع)

«برای دنیای خود چنان کارکن که گویی همیشه زنده خواهی ماند، و برای آخرت خود چنان کارکن که گویی فردا خواهی مرد.

شنواترین گوشها آن است که پند و اندرز را به خاطر بسپرد و به سود خود به کار گیرد.

فرد عاقل کسی را که از او موعظه خواهد فریب نمی دهد.

تعجب می کنم از کسانی که در غذای جسم خود فکر می کنند ولی در امور معنوی و غذای جان خویش تعقل نمی نمایند.

ثمره و نتیجه مشاوره هدایت به کمال و رشد است.

آگاه باش که در حلال مال دنیا حساب و در حرام آن عقاب است.

از امام حسن(ع) سؤال شد که عظمت و بزرگی در چیست؟ فرمودند: «در هنگام خشم عطا کند و از جرم و خطا در گذرد.

پیامهایی در ارتباط با امام حسن(ع)

مهمان تازه

امروز زمین مدینه آغوش گشوده است تا مهمان تازه اش را در قلبش جای دهد. بقیع آن قبرستان غریب و خاموش مهمانی تازه دارد. آماده است تا انسان پاکی از سلاله رسول اکرم(ص) را در خود جای دهد.

پیامبر عظیم الشأن(ص) علی مرتضی(ع) و فاطمه زهرا(س) هم به استقبال این مهمان تازه وارد آمده اند و دینداری، جوانمردی، شجاعت، شهامت، گذشت، بخشندگی و صبر او را تحسین می کنند و ایشان را به حیاتی برتر و والا در کنار انبیا و اولیا بشارت می دهند.

دوران امامت امام حسن(ع)

دوران امامت امام مجتبی(ع) از 21 رمضان سال 40 هجری قمری و تا زمان شهادت آن حضرت یعنی 28 صفر سال 50 هجری قمری به مدت ده سال بود. حدود 6 تا 8 ماه آن را همراه با خلافت و مسؤولیت سیاسی مسلمانان سپری نمودند، و بقیه را در مقام حساس امامت و رهبری فکری و معنوی مردم پشت سر نهادند.

عابدترین مردم

امام صادق(ع) فرمود: امام حسن(ع) عابدترین و با فضیلت ترین مردم زمان خویش بودند و هرگاه به سفر حج می رفتند با پای پیاده و گاهی با پای برهنه راه می پیمودند و چون به یاد مرگ و قبر و زنده شدن مردگان و گذشتن از صراط می افتادند اشک می ریختند.

محبوبترین خلق خدا

امام مجتبی(ع) از راهی سواره می گذشتند، مردی از اهل شام به آن حضرت برخورد کرد و بدون مقدمه شروع به ناسزا گفتن نمود، ولی امام(ع) هیچ عکس العملی نشان ندادند. آنگاه امام(ع) پیش رفت و با تبسم به او فرمودند: اگر اجازه دهی ترا راضی می کنم، چنانچه چیزی بخواهی به تو خواهم داد، اگر راه را گم کرده ای من نشانت دهم.

اگر گرسنه ای ترا سیر کنم، اگر احتیاج به لباس داری ترا می پوشانم، اگر فقیری بی نیازت کنم... مرد شامی از شنیدن این سخنان گریه اش گرفت و گفت: تو و پدرت ناپسندترین مردم در نزد من بودید، اینک محبوبترین خلق در نظرم شدید.

راهنمای بزرگتر

زمانی امام حسن(ع) و امام حسین(ع) با پیر مردی روبرو شدند که درست وضو نمی گرفت، آن دو بزرگوار برای ارشاد و راهنمایی او با هم به نزاع پرداختند و هر کدام به دیگری گفتند که تو وضویت درست نیست. پیر مرد در این هنگام گفت، آقازاده ها با هم نزاع نکنید هر کدام یک وضو بگیرید تا من بین شما قضاوت کنم وقتی آن دو بزرگوار وضو گرفتند، گفتند کدامیک از ما وضو درست گرفتیم؟ پیر مرد گفت: هر دو خوب وضو گرفتید ولکن من پیر مرد جاهل وضویم درست نبود.

تواضع امام حسن(ع)

روزی امام حسن(ع) از کنار تعدادی فقیر را که در حال خوردن تکه های نان بودند می گذشتند آنها از حضرت خواستند که با آنها هم سفره شدند و در کنار آنها غذا بخورنده امام(ع) دعوتشان را پذیرفت و از مرکب خود فرود آمده. و فرمودند خداوند متکبران را دوست ندارد و به خوردن غذا مشغول شدند. آنگاه آنها را به خانه خود دعوت و به آنها غذا و لباس دارند.

سخنان آخر امام حسن(ع)

هنگامی که امام حسن(ع) بیمار بودند یکی از یاران ایشان نزد آن حضرت آمد و گفت: ای فرزند رسول خدا(ص)، مرا پند و اندرز دهید. امام حسن(ع) فرمودند برای سفر آخرت، خود را آماده ساز و پیش از آنکه مرگت فرا رسد توشه خود را تهیه کن. بدان همان طور که تو در جستجوی دنیا هستی، مرگ نیز به دنبال توست... در امر دنیای خود چنان باش که گویی برای همیشه زنده خواهی بود و در اعمال مربوط به آخرت چنان رفتار کن که گویی فردا از دنیا خواهی رفت. اگر خواهان شرف و عزّت بدون وابستگی به خانواده و عشیره می باشی و شکوه و عظمت بدون سلطنت را می خواهی، از ذلّت و خواری گناه و معصیت خدا دوری کن و به نیروی اطاعت و فرمانبری خدای عزوجلّ خود را آراسته ساز. چنانچه نیازی به همنشینی پیدا کردی از میان مردم کسی را انتخاب کن که همنشینی با او موجب وقار و سنگی تو گردد.

به نقل از پایگاه حوزه
طبقه بندی:
برچسب ها: امام حسن(ع)، امام حسن مجتبی(ع)، امام مجتبی(ع)، كریم اهل بیت، امام دوم شیعیان،
[ دوشنبه 3 بهمن 1390 ] [ 08:36 ق.ظ ] [ مسئول کتابخانه مدیر وبلاگ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ در هفته کتاب سال89 راه اندازی شد.
سعی می شود در آن مطالبی راجع به كتابداری و نیز شهر دالكی و یا سایر شهرهای استان بوشهر و همچنین مطالبی سودمند در همه زمینه ها ارائه گردد.
برداشت با ذکر منبع آزاد است.

ساعت کار کتابخانه :

7:30 الی 19

شرایط عضویت
- عضویت در كتابخانه منوط به احراز شرایط زیر است:
الف: تكمیل برگ در خواست
ب : پرداخت حق عضویت سالانه(5500تومان)
ج : ارائه شناسنامه یا كارت شناسایی معتبر
د : یك قطعه عكس

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب